REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki 2024. Które zawody mogą się spodziewać o 16-19% wyższych pensji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Podwyżki 2024. Które zawody mogą się spodziewać o 16-19% wyższych pensji?
Podwyżki 2024. Które zawody mogą się spodziewać o 16-19% wyższych pensji?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy powinni się generalnie cieszyć – choć nie wszyscy w takim samym stopniu, Aż 60% przedsiębiorstw w Polsce zamierza w 2024 roku podwyżki wynagrodzeń. Wzrost pensji dotyczy wszystkich sektorów, ale niektóre zawody odczują je szczególnie mocno. Zespół Preply przygotował zestawienie branż, w których podwyżki mogą sięgać nawet 20%. Łączy je jeden wspólny mianownik. 

Kto może liczyć na największe podwyżki? Sam j. angielski to może być mało

Według badań Instytutu Badawczego Randstad, prawie połowa polskich firm w 2024 roku zamierza zwiększyć pensje pracownikom o co najmniej 7%. Około 3% firm planuje podwyżki wynoszące od 16% do 19%. Jednak tylko niektóre z sektorów będą w nadchodzącym roku w naprawdę korzystnej sytuacji.

Jak podkreślają w swoim zestawieniu specjaliści z platformy edukacyjnej Preply, jednym z takich sektorów jest SSC/BPO, czyli branża nowoczesnych usług dla biznesu. 31% firm SSC/BPO planuje rekrutację nowych pracowników. Przewidywany wzrost zatrudnienia w całym sektorze na 2024 rok wynosi aż 400 tysięcy osób. Według Raportu Płacowego Antal już w ubiegłym roku pensje specjalistów i menadżerów skoczyły średnio o 7% – a warto pamiętać, że branża obejmuje szereg różnorodnych specjalistów. Eksperci Preply podpowiadają, jak zwiększyć swoje szanse na awans i podwyżkę.

Na te najwyższe zarobki mogą liczyć osoby znające kilka języków obcych. Angielski to obecnie branżowy standard, więc warto nauczyć się dodatkowego języka. Już niemal co druga firma szuka pracowników posługujących się biegle francuskim lub niemieckim, zwłaszcza w sektorze finansów i obsługi klienta – zauważa Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

REKLAMA

Branża IT przechodzi korektę rynkową, ale płace nadal pozostają wysokie

W zestawieniu uwzględniono również branżę IT, ze szczególnym wyróżnieniem sektora cyberbezpieczeństwa. Mimo że IT od jakiegoś czasu przechodzi korektę rynkową, ofert pracy jest coraz mniej, a według raportu Antal w 2023 roku cała branża odnotowała średni wzrost pensji specjalistów o zaledwie 1%, to – zdaniem ekspertów – wciąż jest to jedna z najbardziej przyszłościowych branż. 

Na dużo wyższe zarobki niż w roku ubiegłym mogą liczyć zwłaszcza specjaliści z obszaru cross-functional z kompetencjami programowania i zarządzania projektami, a także na stanowiskach związanych z przetwarzaniem danych. W 2023 roku podwyżki w tych specjalizacjach wyniosły średnio 22%. Wyższej pensji i niemal "walki" firm o pracowników mogą się też spodziewać specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa. 

Prawnicy i finansiści mogą spodziewać się wzrostu wynagrodzeń

Specjaliści z Preply zwracają uwagę, że w ubiegłym roku pozycję lidera wzrostu wynagrodzeń objęła w Polsce branża prawnicza. Zarobki ekspertów poszybowały w górę o 11% – warto zaznaczyć, że tę wartość wyliczono, sumując pensje prawników pracujących w kancelariach oraz prawników korporacyjnych (na różnych stanowiskach i szczeblach kariery). Prawnik in-house zatrudniony przez przedsiębiorstwo mógł liczyć nawet na 25 tysięcy złotych brutto, a w najbliższych miesiącach pensja ta najpewniej wzrośnie o kolejne 10-15%

Według analizy jedną z najbardziej obiecujących profesji jest też kontrola finansowa. Preply, powołując się na dane prezentowane przez Trenkwalder, podkreśla, że większość firm deklaruje dalszy wzrost wynagrodzeń dla osób trudniących się tą profesją.

Marketing może być opłacalny, ale nie każda specjalizacja

W zestawieniu przewidywanych podwyżek znajduje się także sektor marketingowy, jednakże warto zaznaczyć, że dotyczy to pracowników specjalizujących się w konkretnych, wąskich obszarach marketingu online. W ubiegłym roku podwyżki rzędu nawet 20% otrzymali eksperci od digital marketingu i e-commerce. W cenie byli też traffic managerowie i specjaliści od: mediów społecznościowych, SEM, SEO, UX oraz UI

Ważnym trendem w branży marketingowej jest również wzrost zapotrzebowania na ekspertów od rozwoju biznesu i marketingu na rynkach zagranicznych. Ceniona jest tu zwłaszcza znajomość języka niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego oraz włoskiego – podpowiada Sylvia Johnson z Preply.

Listę zamykają sektory farmacji i HR (Human Resources). Ten pierwszy w ubiegłym roku odnotował średni wzrost wynagrodzeń specjalistów i menadżerów o 8%, co daje wynik lepszy niż branża IT. Wszystko wskazuje na to, że passa się utrzyma. Dobrze opłacani byli szczególnie eksperci w zakresie marketingu cyfrowego, e-commerce i social mediów, a także specjaliści w obszarze badań klinicznych. 

W przypadku HR wzrost pensji jest bezpośrednio związany z odwilżą w innych sektorach. Firmy poszukują nowych pracowników, więc doświadczeni specjaliści zajmujący się rekrutacją są na wagę złota.

Trendy na rynku pracy w 2024 roku

Sylvia Johnson podkreśla, że, wybierając ścieżkę kariery lub planując przebranżowienie, warto patrzeć na ogólne trendy i tendencje rynkowe – i na tej podstawie dobierać kompetencje, które chcemy rozwijać.

W 2024 roku istotnymi trendami na rynku będą wdrażanie cyfrowych rozwiązań, rozwój sztucznej inteligencji i otwarcie się na nowe rynki zagraniczne. Polskie przedsiębiorstwa będą szukać pracowników z innych kontynentów, takich jak Azja, Ameryka Południowa czy Afryka. Znajomość dodatkowego, mniej popularnego języka będzie kluczowa w znalezieniu dobrze płatnej pracy z perspektywą częstych podwyżek. Kompetencje lingwistyczne w zakresie języków obcych to wspólny mianownik dla wszystkich profesji, które znalazły się w naszym zestawieniu – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Preply

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2026: Koniec z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

REKLAMA

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych. Są 3 limity kwotowe: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

REKLAMA

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

REKLAMA

OSZAR »