Koszty eksploatacyjne związane z użytkowaniem samochodu osobowego w firmie a koszty podatkowe

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Koszty eksploatacyjne związane z użytkowaniem samochodu osobowego w firmie a koszty podatkowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatnik PIT może w 100% zaliczyć wydatki związane z użytkowaniem samochodu osobowego, służącego do prowadzenia działalności gospodarczej, bez prowadzenia dodatkowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 100% wydatków eksploatacyjnych dotyczy samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej, przy czym podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji potwierdzającej wykorzystywanie samochodu osobowego wyłącznie do celów związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Podatnik wykorzystuje w tym celu ewidencję stosowaną dla celów VAT, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT. Natomiast w przypadku nieprowadzenia przez podatnika ewidencji dla celów podatku VAT, również dla celów podatku dochodowego przyjmuje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany także do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika, chyba że podatnik nie jest na podstawie przepisów ustawy o VAT zobowiązany do prowadzenia takiej ewidencji.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lipca 2019 r., 0113-KDIPT2-3.4011.320.2019.2.RR.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził ośrodek szkoleniowy, w ramach którego zajmował się edukacją z zakresu nauki jazdy i pilotażu. W skład majątku przedsiębiorstwa wchodził samochód osobowy przystosowany do przeprowadzania egzaminów, który został objęty ewidencją środków trwałych. Samochód służył podatnikowi wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie był on użytkowany w celach prywatnych. Do końca 2018 r. podatnik odliczał w 100% koszty związane z użytkowaniem samochodu, m.in. za paliwo, badania techniczne, naprawy. Przedsiębiorca nie prowadził ewidencji przebiegu pojazdu, ponieważ, nie posiadając statusu podatnika VAT, nie miał takiego obowiązku.

Na skutek zmiany stanu prawnego od dnia 1 stycznia 2019 r., podatnik powziął wątpliwość, czy może uznać wydatki związane z użytkowaniem samochodu osobowego w 100% jako koszt uzyskania przychodu, używając go wyłącznie do działalności gospodarczej bez prowadzenia dodatkowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że jest on uprawniony do uznania wszystkich wydatków związanych z użytkowaniem i eksploatacją pojazdu w 100% jako koszt uzyskania przychodu. Podkreślił, że ograniczenie, które zostało zawarte w ustawie o PIT, odnosi się do podatników użytkujących samochody osobowe w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Tym samym, regulacja ta nie odnosi się do podatnika, który używa samochodu wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że wskutek zmiany stanu prawnego za koszty uzyskania przychodów co do zasady nie uważa się poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność, samochodu osobowego oraz składek na ubezpieczenie tego samochodu. Wydatki takie w wysokości 20% można uznać za koszt podatkowy, jednak tylko w wtedy, gdy samochód jest wykorzystywany również do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika. Skoro więc podatnik wykorzystuje samochód osobowy tylko i wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, to może zaliczyć wydatki związane z jego używaniem i eksploatacją w 100% do kosztów uzyskania przychodów.

Katarzyna Narejko

Źródło: taxonline.pl

Księgowość
KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę
20 maja 2025

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki
20 maja 2025

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna
19 maja 2025

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki
19 maja 2025

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków
19 maja 2025

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy
19 maja 2025

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego
16 maja 2025

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?
19 maja 2025

Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]
17 maja 2025

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku
15 maja 2025

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »