REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klub sportowy w formie fundacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Klub sportowy w formie fundacji
Klub sportowy w formie fundacji

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając organizację z zakresu działalności sportowej należy przede wszystkim określić, w jakiej formie będzie ona działała. Wytyczne w tym zakresie reguluje art. 3 ust. 1 ustawy o sporcie (u.s.), zgodnie z którym działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego. Najważniejszy wymóg określa jednak art. 3 ust. 2 wspomnianej ustawy, który wskazuje, że klub sportowy działa jako osoba prawna. Ponadto szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy (art. 4 ust. 1 u.s.), który działa jak stowarzyszenie.

Ustawodawca nie przewidział jednak ograniczeń, co do katalogu podmiotów z osobowością prawną, mogących funkcjonować jako klub sportowy. Oznacza to, że kluby sportowe mogą działać w formie:

REKLAMA

- stowarzyszeń zarejestrowanych w KRS;

- stowarzyszeń wpisanych do ewidencji starosty właściwego ze względu na siedzibę klubu;

- fundacji zarejestrowanych w KRS;

- uczniowskich klubów sportowych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- spółek kapitałowych, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych zarejestrowanych w KRS.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

REKLAMA

Nie ma więc przeszkód prawnych, aby klub sportowy działał w formie fundacji. W takim przypadku fundacja może powołać do życia klub sportowy, który będzie funkcjonował jako wyodrębniona jednostka organizacyjna podlegająca fundacji. Co ważne, w statucie fundacji powinny się wówczas znaleźć zapisy, że celem fundacji jest prowadzenie klubu sportowego. Statut musi również przewidywać możliwość tworzenia przez fundację jednostek organizacyjnych tudzież klubów sportowych.

Należy pamiętać, że nowo powołana jednostka organizacyjna (klub sportowy) nie wymaga rejestracji w KRS. Wystarczy, że zostanie powzięta odpowiednia uchwała zarządu fundacji o powołaniu klubu sportowego. Wiąże się to jednak z tym, iż jednostka organizacyjna nie będzie posiadała wtedy osobowości prawnej.

Kolejnym krokiem będzie już uchwalenie regulaminu lub statutu klubu sportowego, w którym zawarte powinny zostać takie kwestie jak: sposób nabycia członkostwa, prawa i obowiązki członków, wysokość ewentualnej składki członkowskiej oraz sposoby wyboru władz klubu.

REKLAMA

Istnieje także opcja powołania do życia klubu sportowego działającego nie jako wyodrębniona jednostka organizacyjna, lecz jako oddział posiadający osobowość prawną. Podobnie jak w powyższym przypadku możliwość powoływania jednostek terenowych (oddziałów, kół, klubów sportowych itp.) powinna zostać określona w statucie fundacji. Warto wtedy w statucie lub regulaminie fundacji wskazać na jakich zasadach tworzony jest oddział (klub sportowy). Co istotne, oddział powinien zostać zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Założenie fundacji działającej w formie klubu sportowego niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze, aby powołać do życia fundację wystarczy tylko jedna osoba będąca fundatorem założycielem, dzięki której na mocy aktu notarialnego zostanie założona fundacja. W przypadku stowarzyszenia wymaga się już minimum siedmiu osób, aby można było mówić o założeniu klubu sportowego. Dodatkowo, w przypadku sprawnego skompletowania wymaganych dokumentów z podpisami i prawidłowego złożenia formularzy do właściwego Krajowego Rejestru Sądowego okres oczekiwania na zarejestrowanie fundacji nie powinien przekroczyć 30 dni.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że powołanie klubu sportowego w formie fundacji daje możliwość uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego (OPP). Jak stanowi bowiem art. 4 pkt. 17) ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie sferę zadań publicznych, które będą się kwalifikowały na działalność pożytku publicznego, obejmuje wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

Co ważne, na podstawie art. 27 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie  podatnicy podatku dochodowego mogą przeznaczyć 1 % podatku na rzecz fundacji o statusie OPP.

Nadto, oprócz uzyskania statusu OPP, fundacja może być zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. nr 127, poz. 857 i nr 151, poz. 1014), przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia.

Nie jest to jedyne zwolnienie podatkowe, bowiem zgodnie z art. 113. ust. 1. ustawy o podatku od towarów i usług: Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Powyższy przepis znajdzie więc zastosowanie wtedy, jeśli mamy do czynienia z małym klubem sportowym.


Oprócz przytoczonego wyżej przepisu, warto zapoznać się z art. 43 pkt. 32) ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym: zwalnia się od podatku usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że: a) są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim, b) świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków, c) są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym – z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością;

Pozostając jeszcze w obrębie zwolnień podatkowych nabycie przez fundację w drodze spadku, zapisu lub darowizny pieniędzy lub innych rzeczy ruchomych albo praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn (art. 16 ustawy o fundacjach).

Jak więc widać powołanie fundacji działającej w formie klubu sportowego wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak prosta droga do założenia fundacji czy też szereg zwolnień podatkowych, którymi może być objęta fundacja.

Adam Jaworski aplikant radcowski, Kancelaria Prawna Rachelski i Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

REKLAMA

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

REKLAMA

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA

OSZAR »