REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze inwestycyjne ETF – czym się charakteryzują, czy warto w nie inwestować

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Fundusze inwestycyjne ETF – czym się charakteryzują, czy warto w nie inwestować
Fundusze inwestycyjne ETF – czym się charakteryzują, czy warto w nie inwestować
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym charakteryzują się fundusze inwestycyjne ETF, jakie są rodzaje tych funduszy i dlaczego warto w nie inwestować? Wyjaśnia Piotr Langner, doradca inwestycyjny WealthSeed.

Fundusze ETF – czym są (charakterystyka)

ETF to rodzaj funduszu inwestycyjnego notowanego na giełdzie, którego zachowanie replikuje zmiany innych instrumentów bazowych (indeksy). Ich historia sięga początków lat 90. XX wieku. ETF-y okazały się instrumentami, które podbiły rynek finansowy i zrewolucjonizowały sposób, w jaki inwestorzy prowadzą swoje portfele inwestycyjne. Wyraźny wzrost tego segmentu to historia ostatnich lat, a punktem przełomowym okazał się globalny kryzys finansowy (2007-2009 r.). Wystarczy wspomnieć, że w 2003 r. liczba ETF-ów w obiegu wynosiła 276, natomiast w roku 2021 zbliżyła się do poziomu 8600. Dodatkowo, 2021 rok okazał się rekordowym pod względem napływów, które osiągnęły poziom 1.22 bln dolarów, a wartość aktywów funduszy ETF po raz pierwszy w historii przekroczyła sumę 10 bln dolarów. 

ETF-y do idealna propozycja dla początkujących inwestorów, nieposiadających ani specjalistycznej wiedzy ani czasu na wybór pojedynczych akcji czy obligacji oraz dla tych, którzy dysponują stosunkowo małym kapitałem. Wszystkie ETF-y charakteryzują się przejrzystą strategią inwestycyjną, która w sposób klarowny wskazuje, jaki indeks dany instrument odwzorowuje. Dla inwestora jest to prosty sposób inwestowania i gwarancja, że wybrany ETF będzie konsekwentnie realizował założenia. 

REKLAMA

Cechy ETF-ów

REKLAMA

Niekwestionowaną zaletą ETF-ów są niskie koszty inwestycji oraz doskonała dywersyfikacja portfolio. Dokonywane inwestycje są zróżnicowane w taki sposób, aby niwelować ryzyko nieodłącznie związane z lokowaniem kapitału w instrumenty finansowe.  

Wśród cech ETF-ów można też znaleźć taką, której nie powinno się traktować jednoznacznie – dla części inwestorów jest to bowiem zaleta, a dla innych wada. Sztywne przypisanie do odwzorowywanego indeksu udaremnia wygenerowanie dodatkowych korzyści, wynikających z selekcji pojedynczych instrumentów. Większość, nawet zaawansowanych inwestorów starających się aktywnie selekcjonować pojedyncze instrumenty nie daje jednak rady pokonać indeksu i osiąga gorsze wyniki niż rynek. 

Rodzaje funduszy ETF

ETF-y są emitowane przez największe światowe instytucje finansowe zarządzające aktywami. Rynek ten jest mocno skonsolidowany, a na samym podium znajdują się takie marki jak: BlackRock, Vanguard, State Street SPDR. W aplikacji WealthSeed można aktualnie znaleźć blisko 600 funduszy. 

Wybór ETF-ów oferowanych przez czołowych graczy jest bardzo szeroki. Bazowy podział rozwiązań rynkowych uwzględnia klasę aktywów, którą dany ETF replikuje. W ramach tej grupy możemy wyróżnić podstawowe segmenty tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ETF-y akcyjne – replikujące zachowanie indeksów giełdowych na całym świecie, np. S&P 500, WIG 20, DAX, Nikkei 225
  • ETF-y obligacyjne – odzwierciedlające ruchy cenowe wybranej grupy obligacji, np. skarbowe, korporacyjne
  • ETF-y surowcowe – imitujące portfel składający się z wybranych surowców bądź całego koszyka
  • ETF-y multi-asset – odwzorowujące portfel złożony z różnych klas aktywów, tj. akcje, obligacje, surowce i nieruchomości
  • ETF-y sektorowe, tematyczne – odtwarzające wahania akcji, obligacji wyróżniających się konkretną cechą, np. spółki technologiczne, spółki z segmentu cyberbezpieczeństwa, robotyki czy ESG

Instytucje emitujące ETF-y nieustannie prześcigają się w nowych pomysłach, wprowadzając rozwiązania charakteryzujące się niestandardowym sposobem replikacji indeksu. Do grupy tej należą:

  • ETF-y lewarowane – stopa zwrotu indeksu powiększana jest o określony wskaźnik, np. 2x, 3x. Pozwalają one zarobić lub stracić dwukrotnie lub trzykrotnie więcej niż zarabia/traci instrument bazowy. 
  • ETF-y odwrotne – generujące wynik ze znakiem przeciwnym do instrumentu bazowego. 
    W przypadku spadku indeksu giełdowego, ETF będzie osiągał dodatnie wyniki i zyskiwał. 

Ostatnim podziałem ETF-ów jest zróżnicowanie zależne od typu jednostki. ETF-y możemy podzielić na:

  • ETF-y akumulacyjne – środki z tytułu dywidend wypłacanych z udziałów bazowych ETF-ów są reinwestowane w fundusz, bez dodatkowych kosztów i w efekcie wartość ETF-ów wzrasta,
  • ETF-y dystrybucyjne – środki z tytułu dywidend, odsetek są wypłacane inwestorom 
    w cyklicznych, najczęściej kwartalnych interwałach

 

Jakie ryzyko inwestowania w fundusze ETF?

REKLAMA

ETF-y uchodzą w świecie inwestorów za relatywnie bezpieczną opcję. Wspólną cechą całej grupy instrumentów jest redukcja ryzyka przez dywersyfikację, jednak zróżnicowanie w zależności od rodzaju ETF-a jest istotne. Najniższym stopniem ryzyka charakteryzują się ETF-y na obligacje. Najwyższy występuje w przypadku ETF-ów akcyjnych czy surowcowych. 

Z ryzykiem silnie zsynchronizowany jest horyzont inwestycyjny. W elementarnym założeniu, im większe ryzyko danego rozwiązania, tym dłuższy powinien być nasz horyzont inwestycyjny. Zasada ta jednak nie ma zastosowania w przypadku funduszy lewarowanych, które charakteryzują się najwyższym ryzykiem. W tym segmencie wymagane jest podejście indywidualne, gdyż specyfika kształtowania się stopy zwrotu w dłuższym okresie preferuje inwestycje krótkoterminowe. 

Szerokie spektrum dostępnych ETF-ów powoduje, że rozwiązania te sprawdzają się w zróżnicowanych warunkach rynkowych. W fazach hossy na rynku akcyjnym, ETF-y na główne indeksy giełdowe będą się doskonale zachowywać, natomiast w przypadku znacznie gorszego sentymentu na globalnych parkietach, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się ETF-y odwrotne. Dlatego priorytetem dla inwestorów powinno być zdefiniowanie swojego celu, horyzontu inwestycyjnego i poziomu skłonności do ryzyka, co ułatwi znalezienie produktu odpowiadającego ich potrzebom. 

ETF-y nierzadko cechują się ponadprzeciętnymi wynikami inwestycyjnymi. Pozytywnym przykładem jest iShares S&P 500 Energy Sector UCITS ETF, który w ciągu roku (dane na dzień 02.02.2023 r.) wzrósł 
o 39.1%. Z drugiej strony istnieją przypadki ETF-ów, które straciły dużą część swojej wartości. Najlepiej sytuację tę obrazuje stopa zwrotu WisdomTree Cloud Computing UCITS ETF, który na przestrzeni ostatniego roku stracił 30.6%.

W ofercie WealthSeed klienci mają do dyspozycji ok. 600 ETF-ów na indeksy rynkowe, regiony geograficzne, branże, surowce, firmy związane z ważnymi trendami wszystkich najważniejszych emitentów jak BlackRock, Vanguard, czy State Street. Dodatkowo każdy nowy użytkownik aplikacji na początek swojej inwestycyjnej drogi otrzymuje w prezencie do 500 zł na zakup ETF.

Nowe przepisy dla ETF-ów w Polsce

Długo obowiązujące krajowe regulacje, które ograniczały możliwość sprzedaży funduszy ETF bez dokumentów informacyjnych dla inwestorów (tzw. KID) w języku polskim przełożyły się na małą dostępność zagranicznych ETF-ów w Polsce, nawet w tych domach maklerskich, które oferują dostęp do rynków zagranicznych. Wreszcie sytuacja uległa zmianie pod koniec roku 2021, kiedy umożliwiono również dystrybucję funduszy ETF z dokumentacją w języku angielskim do klientów deklarujących dobrą znajomość tego języka. To umożliwiło nowym graczom, takim jak platforma WealthSeed, udostępnić klientom od razu szeroki zakres globalnych produktów ETF, a dostępność ETF-ów zaczęła też rosnąć w tradycyjnych firmach inwestycyjnych.

Następnym naturalnym krokiem powinno być pobudzenie wzrostu liczby funduszy ETF notowanych na warszawskim parkiecie. Obecnie na GPW notowanych jest zaledwie kilka produktów ETF naśladujących indeksy WIG20, mWIG40 czy TBSP oraz pojedyncze produkty ETF zagranicznych asset managerów (np. Lyxor). Sytuacja jest pochodną relatywnie restrykcyjnych krajowych wymogów dot. rejestracji funduszy ETF. Obecnie niemal każdy fundusz ETF notowany w Warszawie ma w nazwie frazę FIZ, co jest skrótem od „Fundusz Inwestycyjny Zamknięty”. To właśnie ta forma funduszu jest dzisiaj wykorzystywana do wprowadzenia ETF-ów na polską giełdę i przyczynia się do administracyjnych trudności.

Aktualnie Ministerstwo Finansów pracuje nad stworzeniem takich warunków legislacyjnych i regulacyjnych, aby umożliwić łatwiejsze wprowadzanie ETF-ów na GPW i szybszy rozwój rynku rodzimych funduszy ETF. Istotnie, gdy zagłębimy się w opublikowanej w 2019 r. treści Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, to na liście priorytetowych działań planowanych w ramach wdrażania SRRK w punkcie 61. (łącznie jest ich 90.) znajdziemy następujący zapis:[1]

 

„61. Określenie do końca 2020 r. krajowych regulacji dla produktów i usług dostępnych lub stosowanych jedynie w ograniczonym zakresie na polskim rynku, a popularnych na najbardziej rozwiniętych rynkach – w tym ETF”.[2]

Pomimo tego, iż minęły 2 lata, podczas których niewiele się zmieniło, przedstawiciele Ministerstwa zapewniają, że realizacja Strategii jest przewidziana do połowy 2023 r., więc konkretne akty prawne do tego czasu powinny ujrzeć światło dzienne. Inwestorzy liczą, że nowe prawo ułatwi wprowadzenie oraz zarządzanie ETF-ami – uatrakcyjni ofertę giełdową i przekona emitentów do wejścia na rynek z nowymi rozwiązaniami. 

Piotr Langner, Doradca inwestycyjny WealthSeed,
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Posiadacz licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 569). Z rynkiem kapitałowym związany od 2012 roku. Doświadczenie zdobywał jako analityk rynków światowych w domu maklerskim, a także kierownik ds. zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie przemysłowym.


 

[1] „Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego została przyjęta przez Radę Ministrów 1 października 2019 r. Stanowi ona pierwszy szczegółowy i kompleksowy plan rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Projekt został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej i opracowany we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
Realizacja Strategii przewidziana została na lata 2019–2023 i obejmuje 90 działań, w tym uproszczenie procedur administracyjnych dla uczestników rynku kapitałowego, zwiększenie płynności tego rynku i efektywności instytucji pośredniczących, oraz wzrost poziomu oszczędności prywatnych. „- https://www.gov.pl/web/finanse/strategia-rozwoju-rynku-kapitalowego

[2] Za https://www.gov.pl/attachment/5a0eeaba-ca7a-448e-abe9-fa0bcb656476

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

REKLAMA

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

REKLAMA

OSZAR »